*ARNIKA

 

Arnika Montana (Arnika górska): 
  Arnika Montana jest rośliną znaną ze swoich leczniczych właściwości. Już od dawna bywała wykorzystywana przez zielarzy i aptekarzy. Rośnie w górach europejskich i północnoamerykańskich. Istnieje 30 odmian arniki, z czego w Polsce występuje tylko jedna i z uwagi na to, że jest jej coraz mniej, znajduje się pod ochroną.

Surowiec do wyrobów farmaceutycznych, kosmetycznych i weterynaryjnych pochodzi z upraw. Okres kwitnienia arniki przypada na przełom czerwca i lipca. W tym czasie powinno się zbierać kwiaty, natomiast kłącza – we wrześniu i październiku, a liście – w czerwcu i lipcu.

Pachnące i miłe dla oka żółte kwiaty arniki mają wiele cenionych od wieków właściwości wykorzystywanych w preparatach weterynaryjnych i odnowy biologicznej u koni.
Preparaty z arniki mają wiele leczniczych właściwości:

  • Likwidują obrzęki i siniaki - pobudzają krążenie krwi, a tym samym rozpraszają nagromadzone płyny z uszkodzonych tkanek: krew, osocze, limfę. 
  • Przyspieszają proces gojenia.
  • Arnika łagodzi ból po uderzeniach i stłuczeniach.
  • Można stosować ją też po długotrwałym wysiłku fizycznym.

Tak jak każdy środek czy preparat leczniczy lub wspomagający, arnika może wywoływać uczulenia, ale u koni zdarza się to niezwykle rzadko.